• Home
  • Athletes
  • 57 athletes nominated for Canada’s Olympic Track and Field Team

57 athletes nominated for Canada’s Olympic Track and Field Team

By on July 3, 2021 0

The Tokyo 2020 Canadian Track and Field Team was unveiled on Saturday by Athletics Canada and the Canadian Olympic Committee.

A total of 33 women and 24 men will represent the country, and will include many veteran stars as well as many promising athletes,

There will be 31 athletes with previous Olympic experience on this team, including a triple (Michael Mason) and six doubles (Mohammed Ahmed, Melissa Bishop-Nriagu, Aaron Brown, Elizabeth Gleadle, Gavin Smellie and Damian Warner) Olympians. They will be joined by 26 new members of the Olympic team.

“I’m really excited to go to Tokyo. It’s crazy for me to think that I went to the Olympics in 2012, 2016 and now I’m getting ready for my third Olympics,” said Warner, who is traveling to Tokyo as the top ranked athlete in the men’s decathlon. “I couldn’t be more honored to represent Team Canada and go to Tokyo with this talented group.

“I will have Pierce [LePage] with me in the decathlon, which will be great to have a teammate in the same competition. I can’t wait to go out there and compete. “

Those named to the squad on Saturday were nominated by reaching the entry standard during the qualifying period, or by their world ranking position as of July 1, 2021. A total of 47 athletes were nominated on Saturday, joining 10 others who were previously nominated for the 10,000-meter, marathon and 50-kilometer walk.

Find live broadcasts, must-see videos, breaking news and more in a perfect Olympic Games package. Following Team Canada has never been easier or more exciting.

More from Tokyo 2020

WATCH | Meet Canada’s Track and Field Team:

This week on Team Canada Today, Andi Petrillo explains all of the great Canadian stories in athletics, including André De Grasse’s chances of winning another medal. 4:13

Athletics will take place from July 30 to August 8 at the Olympic Stadium in Tokyo, with the exception of the marathon and walking events, which will take place from August 6 to 8 at Sapporo Odori Park.

Team Canada roster for Tokyo 2020:

  • Mohamed ahmed St. Catharines, Ont. – 5,000 meters and 10,000 meters men (previously nominated in 10,000 meters)
  • Bolade Ajomale Richmond Hill, Ont. – Relay 4×100 meters men
  • Marco arop Edmonton – Men’s 800m
  • Mathieu Bilodeau Quebec – 50 kilometers walk men (previously nominated)
  • Khamica Bingham Brampton, Ont. – 100 meters women
  • Melissa Bishop-Nriagu Éganville, Ont. – 800 meters women
  • Jerome Blake Kelowna, BC – Men’s 4×100-meter relay
  • Bismark Boateng Brampton, Ont. – 100 meters men and 4×100 meters relay
  • Aaron Brown Toronto – Men’s 200-Meter and 4×100-Meter Relay
  • Alicia brown Ottawa – Women’s 4×400-meter relay
  • Lucas Bruchet Vancouver, BC – Men’s 5,000m
  • Alycia Butterworth Parksville, BC – Women’s 3,000-meter Steeplechase
  • Lindsey Butterworth North Vancouver, BC – Women’s 800m
  • Kyra Constantine Brampton, Ont. – 400 meters women and 4×400 meters relay
  • Brittany crew Toronto – Women’s Shot Put
  • Gabriela DeBues-Stafford Toronto – Women’s 1,500 Meters
  • André De Grasse Markham, Ont. – 100 meters, 200 meters and 4×100 meters relay men
  • Evan dunfee Richmond, BC – Men’s 50-kilometer race (previously nominated)
  • Georgia Ellenwood Langley, BC – women’s heptathlon
  • Malindi Elmore Kelowna, BC – Women’s Marathon (previously nominated)
  • Emmanuel crystal Toronto 100 meters and 200 meters women
  • Lauren Gale Ottawa – Women’s 4×400-meter relay
  • Jean Gay Vancouver – 3000 meters steeplechase men
  • Elizabeth gleadle Vancouver – Women’s Javelin Throw
  • Natalia Hawthorn North Vancouver, BC – Women’s 1,500 meters
  • Trevor Hofbauer Burnaby, BC – Men’s Marathon (previously nominated)
  • Matthew Hugues Toronto, Ont. – 3000 meters steeplechase men
  • Madeleine Kelly Pembroke, Ont. – 800 meters women
  • Justyn knight Toronto – 5000 meters men
  • Genevieve Lalonde Moncton, NB – women’s 3,000-meter steeplechase
  • Pierce lepage Whitby, Ont. – Men’s decathlon
  • Cameron Levins Black Creek, BC – Men’s Marathon (previously nominated)
  • Django lovett Toronto – Men’s High Jump
  • Michael mason Nanoose Bay, BC – Men’s High Jump
  • Brandon mcbride Windsor, Ont. – Men’s 800 meters
  • Natasha McDonald Brampton, Ont. – 400 meters women and 4×400 meters relay
  • Sarah mitton Brooklyn, NS – Women’s shot put
  • Noelle Montcalm Windsor, Ont. – 400 meters hurdles women and 4×400 meters relay
  • Timothy Nedow Brockville, Ont. – Men’s shot put
  • Christabel netey Surrey, BC – Women’s Long Jump
  • Anicka newell Saskatoon – Women’s Pole Vault
  • Alysha newman Delaware, Ont. – Women’s pole vault
  • Dayna pidhoresky Tecumseh, Ont. – Women’s marathon (previously nominated)
  • Ben Preisner Milton, Ont. – Men’s marathon (previously nominated)
  • Madeline Prize Toronto – Women’s 4×400-meter relay
  • Brendon RodneyEtobicoke, Ont. – Men’s 200-meter and 4×100-meter relay
  • Camryn rogers Richmond, BC – Women’s Hammer Throw
  • Andrea Seccafien Guelph, Ont. – 5,000 meters and 10,000 meters for women (previously nominated in 10,000 meters)
  • Gavin Smellie Brampton, Ont. – 100 meters men and 4×100 meters relay
  • Julie-Anne Staehli Lucknow, Ont. – 5000 meters women
  • Lucie Stafford Toronto – 1500 meters women
  • Kate van buskirk Toronto – Women’s 5,000 Meters
  • Damien warner London, Ont. – Men’s decathlon
  • Sage watson Medicine Hat, Alberta. – 400 meters hurdles women and 4×400 meters relay
  • Jillian weir Kingston, Ont. – Women’s hammer throw
  • Natasha Wodak North Vancouver, BC – Women’s Marathon (previously nominated)
  • Regan yee South Hazelton, BC – Women’s 3,000-meter Steeplechase

Leave a comment

Your email address will not be published.